Jaka jest  funkcja nerek?                                         

Nerki są do życia niezbędne. Ich głównym zadaniem jest usuwanie produktów przemiany materii z krwi oraz utrzymywanie prawidłowego stężenia elektrolitów i wody w organizmie, wpływając na regulację ciśnienia krwi. Nerki produkują także aktywną witaminę D, która jest potrzebna do wchłaniania wapnia z dostarczanego pożywienia oraz stymulują produkcję czerwonych krwinek.

Jakie jest położenie nerek?

Nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, zaotrzewnowo na tylnej ścianie jamy brzusznej. Aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się nerki, należy położyć dłonie na biodrach, a następnie przesunąć je wyżej, aż do momentu wyczucia żeber pod palcami. Nerki znajdują się z tyłu, pod kciukami. Nie da się ich wyczuć, ponieważ są zlokalizowane głęboko wewnątrz ciała. Większość osób ma dwie nerki, choć można żyć normalnie, mając tylko jedną z nich. Dlatego możliwe jest przekazanie jednej nerki w celu przeszczepienia innej osobie. Nerki kształtem przypominają fasolę, a wielkością zbliżone są do pięści.

 Jak pracują nerki?

W zależności od masy ciała w organizmie krąży od 4 do 6 litrów krwi. Kiedy organizm pobiera z pożywienia niezbędne składniki odżywcze, część produktów przemiany materii wchłaniana jest z powrotem do krwi. Krew do nerek doprowadzana jest tętnicami nerkowymi, gdzie po jej oczyszczeniu przez prawie milion mikroskopijnych nefronów zostanie odprowadzona żyłami nerkowymi. Substancje przefiltrowywane w nerkach są mieszane z wodą, a następnie usuwane z organizmu w postaci moczu. Mocz opuszcza nerki przez moczowody, a po zgromadzeniu się w pęcherzu moczowym zostanie wydalony przez cewkę moczową.

Każdego dnia przez nerki przepływa około 1500 litrów krwi. Większość chorób nerek jest spowodowana uszkodzeniem nefronów. Gdy tracą one zdolność filtrowania, może dojść do groźnego nagromadzenia wody i szkodliwych produktów przemiany materii.

 

Powiązane historie

Czy można zapobiegać PChN?
Przewlekła choroba nerek to poważne zaburzenie, które coraz częściej występuje na całym świecie
Stadia PChN
Przewlekła choroba nerek pojawia się, gdy z czasem dochodzi do utraty czynności nerek
Życie z przewlekłą chorobą nerek
Utrata czynności nerek i uzależnienie od dializy prowadzi do zmian w życiu chorego