Przewlekła choroba nerek, to stopniowa i trwała utrata funkcji nerek. Nie da się jej wyleczyć, ale można spowolnić jej postępowanie.
Nerki uważa się za zdrowe, dopóki prawidłowo pełnią funkcję filtracyjną, a w moczu nie ma śladów krwi lub białka. Stopień filtracji zależy od wieku oraz wielu innych czynników, które wpływają na pracę nerek. Trwałe upośledzenie funkcjonowania nerek jest wyznacznikiem przewlekłej choroby nerek. Proces postępowania PChN dzieli się na pięć stadiów: w stadiach 1-4 leczenie koncentruje się na podtrzymaniu funkcji nerek, natomiast w stadium 5 jedyną alternatywą może być dializoterapia lub przeszczep.
Stadium 1-2 - objawy mogą być niezauważalne
Niektórzy z pacjentów nie mają żadnych objawów, u innych zaś są obecne wymagające zastosowania odpowiedniego leczenia. Bardzo ważne jest, by regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Chorzy na cukrzycę powinni regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, dążąc do jego utrzymania na właściwym poziomie.
Stadium 3 – konieczność działania
W stadium 3 wydolność nerek zmniejsza się do 30-60 procent pełnej sprawności tego narządu. Od tego momentu należy pozostawać pod stałą opieką nefrologa. Celem postępowania w tym stadium jest opóźnienie oraz – jeśli to możliwe - niedopuszczenie do progresji do stadium 4 i 5.
Konieczne więc będzie przyjmowanie leków, a także przestrzeganie diety oraz wszystkich innych zaleceń. Należy również wziąć pod uwagę możliwość przeszczepienia nerki lub dializy, do której przeprowadzenia będzie wymagane wytworzenie dostępu naczyniowego.
Stadium 4-5 - nerki nie mogą już wykonywać swojej funkcji
Niewydolność nerek występuje wtedy, gdy dojdzie do zmniejszenia ich funkcji do 15 procent, a we krwi mogą gromadzić się szkodliwe produkty przemiany materii oraz woda. Na tym etapie konieczne będzie poddanie się dializoterapii lub przeszczepowi nerki.